לחמים ומאפים

חלות זה ברכה

1509597813186-1

מגיע יום חמישי ומתחילים להרגיש את השכינה מרחפת. מתקרבת ויורדת, מביאה אלינו את שבת המלכה. שבת בלי חלות, זו לא שבת. לא משנה בכמה לחץ אהיה וכמה עוד יש להספיק, אני לא מוותרת על הפרשת חלה. דקות מרגשות של בקשה עמוקה, תפילה אדוקה, בריאת ניסים ונפלאות.כמה טעמים להפרשת החלה:

  1. בזמן בית המקדש היו מפרישים מן החלה לכוהנים, וזאת על מנת שיהיו פטורים מדאגת הפרנסה ויתעסקו בקודש הקודשים. מתנה זו הייתה אחת מתוך 24 מתנות כהונה שפטרו את הכהנים מדאגת פרנסה. בימינו מפרישים חלה לזכר תרומה זו לכוהנים.
  2. עצם הפרשת חלק מהחלה מלמד אותנו כוחו של איפוק, כי יהודי צריך ומסוגל לעשות עבודה ולעצור את עצמו, ולא ליפול לתאוות האכילה מתוך חוסר שליטה.
  3. קמח מסמל את העולם הגשמי שלנו. כשמכניסים בו תפילה וברכה, מרוממים את הגשמיות לרוחניות. אישה המקיימת מצוות הפרשת חלה מביאה אל ביתה שפע, ברכה והצלחה.
  4. דווקא בלחם, שהוא עיקר מזונו של האדם, אנו מפרישים תרומה ובכך זוכרים ומאמינים שכל פרנסתנו מאת השם, כפי שכתוב: "כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם כי על מוצא פי ה' יחיה האדם" . אנו עמלים על הלחם – זורעים, קוצרים, טוחנים, לשים ואופים; אנו מתייגעים על הפרנסה. אולם, לא על פי העמל הגשמי הזה אנו מתפרנסים ולא בזכותו אנו חיים, אלא "על מוצא פי ה'" – על פי מה שהשם מחליט בעבורנו אנו חיים. העמל – הוא רק השתדלות.

ויש עוד כמה וכמה טעמים. אני מאמינה שלכל אישה זה רגע אינדיבידואלי. כל אחת והחיבור שלה לעצמה ולבורא עולם.אנו מברכים על החלה: "פותח את ידך ומשביע לכל חי רצון". מי ייתן והקב"ה ישביע רצוננו וצרכינו תמיד.

את החלות הראשונות שלי למדתי להכין אצל הרבנית שהיתה לי במיאמי. היינו מארגנות ערבי הפרשת חלה בבית הכנסת. ומאז ניסיתי כמה גירסאות. מביאה לפניכם את המתכון האהוב עליי, הן יוצאות אווריריות וקלות. הכמות כאן היא 2 קילו כי להפרשת חלה צריך למעלה מ- 1.6 כדי לקיים המצווה. מי שלא מתכוונת לקיים את טקס הפרשת החלה, יכולה לצמצם כמויות בחצי.

מצרכים:

2 קילו קמח מנופה

4 כפות שמרים יבשים

8 כפות סוכר

2 כפות מלח

כוס שמן

4-5 כוסות מים פושרים, מכניסים בהדרגה

אופן ההכנה:

נשים בקערת המיקסר 2 קילו קמח מנופה. נוסיף את השמרים ונערבב. נוסיף את הסוכר, ונערבב. נוסיף מלח ומים ונלוש כעשר דקות על מהירות נמוכה. נגביר את המהירות ונוסיף את השמן בהדרגה עד להטמעה. נלוש עוד כמה דקות עד שמתקבל בצק אלסטי ונוח לעבודה. נעביר אותו לקערה גדולה. בידיים משומנות נעטוף אותו במעטה של שמן ונכסה את הקערה להתפחה עד הכפלת הנפח. אחרי שהבצק תפח נקלע צורטת ונעביר לתבנית עם נייר אפייה. נניח לזה לתפוח שוב עד להכפלת נפח. בינתיים מחממת תנור על 180 מעלות טורבו. אחרי שתפחו בתבנית אני מורחת בביצה ושומשום, אפשר לפזר גם קצח, גרעיני חמנייה, גרעיני דלעת וכו'. מכניסים לתנור ולא פותחים אותו עד שהחלות הזהיבו היטב. כשהן מזהיבות נוציא את התבנית ונכסה את החלות במגבת עד שהן מתקררות.

שבת של שלום וברכה .

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s